• هيچگاه به دليل اين كه فرد ديگري مسئول پرداخت آب بهاست، آب را هدر ندهيد
  • به كودكان آموزش دهيم تا با بستن به موقع شير، از هدر رفتن آب جلوگيري كنند
  • به کودکان خود روش هاي صرفه جويي آب را آموزش دهيد
  • در محل كار خود، كاركنان را به صرفه جويي در مصرف آب تشويق كنيد
  • تا به حال به این فکر کرده اید که کجا می شود آب کمتری هدر داد؟
    

میزان مصرف درختچه های زینتی

فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که در عرصه های طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان ، گل ها ، چمن ها و سایر گیاهان است که بر اساس نظارت و مدیریت انسان با در نظر گرفتن ضوابط ، قوانین و تخصص های مرتبط با آن برای بهبود شرایط زیستی ،زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری یا بنا می شوند. فضاهای سبز شهری بر اساس نوع کاربری به فضاهای عمومی، نیمه عمومی، خیابانی و فضای سبز خانگی تقسیم می‌گردند. فضاهای سبز عمومی واجد بازدهی اجتماعی می باشد و برای عموم مردم برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح قابل استفاده است و معمولا پارک نامیده می شود، در واقع فضای سبز عمومی (اجتماعی) شامل فضاهای سبز عمومی مجهز به خدمات و تسهیلات میگردد. فضاهای سبز نیمه عمومی دارای بازدهی اکولوژیکی هستند اما تعداد استفاده‌کنندگان آنها محدود است. محوطه‌های باز ادارات، پادگانها و بیمارستان‌ها، نمونه‌هایی از این فضا می‌باشند. فضاهای سبز خیابانی، درختکاری حد فاصل مسیرهای پیاده‌رو و سواره‌رو و همچنین فضاهای میادین و یا زمینهای پیرامون بزرگراهها و خیابانها را شامل میشود.
مهمترین اثرات فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست محیطی آنها است که ایجاد متعادل نمودن متابولیسم شهر از یک سو و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر ،سبب افزایش کیفیت زیست محیطی شهرها می شوند و در حقیقت فضای سبز ریه های تنفس شهرها به شمار می آیند.

آبیاری فضای سبز

آبیاری فضای سبز یکی از اصول اساسی در مدیریت پایدار فضای سبز محسوب می شود. در آبیاری فضاهای سبز شهری از با توجه به نوع فضای سبز، گیاهان کاشته شده در فضای سبز، نوع خاک و ... از روش‌های سطحی و تحت فشار استفاده می‌گردد.
در هنگام طراحی و عملیاتی نمودن فضاهای سبز، نکات مهمی در زمینه آبیاری لحاظ گردد:
• انتخاب گیاهان باید با توجه به اقلیم منطقه می‌باشد. گیاهان سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شوند، به عنوان مثال درخت بید یا چنار و صنوبر درختان زیبایی هستند ولی نمیتوان در فضای سبز شهری مثل کاشان کاشت.
• به هر میزان بستر کاشت گیاهان مناسبتر و نزدیک به بهترین شرایط باشد نیاز آبی گیاه کمتر و مقاومت آن در برابر تنش های کم آبی بیشتر خواهد بود. ترکیبی از خاک رسی و شنی با نگه داشتن آب در زمان بیشتر دوره آبیاری را طولانی تر می‌کند و گیاه نیاز به آبیاری کمتری دارد. اخیراً ژل‌ها یا بلورهایی جهت ذخیره کننده آب ارائه گردیده، این ژل‌ها قادر به جذب آب تا 100 برابر وزن خود را فراهم می کنند که با قرار دادن آنها در زیر ریشه گیاه امکان ذخیره آب مورد نیاز گیاه را برای چند روز مرتفع می‌کند، لذا از این رو تعداد دفعات آبیاری کاسته می شود.
• استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری مانند آبیاری بارانی و قطره‌ای به خصوص در فضاهای سبز عمومی، نیمه عمومی و خیابانی.
• انتخاب زمان مناسب آبیاری از اصول مهم آبیاری فضای سبز می‌باشد، بهترین زمان پیشنهادی برای آبیاری ساعات اولیه صبح یا فاصله زمانی 8 تا 12 شب است و در این ساعات آبیاری فضای سبز بسیار موثرتر خواهد بود.
• در آبیاری فضاهای سبز عمومی، نیمه عمومی و خیابانی از آب شرب شهر استفاده نگردد و در آبیاری فضای سبز خانگی حتی المقدور جایگزین مناسبی برای آب شرب استفاده گردد، گزینه های مختلفی این زمینه وجود دارد که از جمله آن می‌توان به استفاده از سیستم های آب خاکستری یا جمع آوری آب باران اشاره نمود.
• تعیین زمان بندی مناسب جهت آبیاری فضای سبز به نحوی که اغلب مشاهده می‌شود در یک منطقه از روی عادت تمام گیاهان را به یک میزان آب میدهد در حالی که نیاز آبی یک درخت بیست ساله با نهال دوساله بسیار متفاوت است.نیاز آبی یک گونه با گونه دیگر متفاوت است.

گیاهان مناسب در فضاهای سبز استان اصفهان

1. درخت و درختچه ها

• زیتون تلخ: درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۲ متر می باشد. گلهای بنفش رنگ و معطر این درخت در اردیبهشت ظاهر می شوند و نمای زیبایی به درخت می دهند. میوه های زیتون تلخ که در تابستان ظاهر می شوند شبیه به زیتون اما سمی هستند و به مدت طولانی حتی تا پاییز و زمستان بر روی شاخه ها باقی می مانند، از این رو از کاشت این درخت در پارکها و محل های بازی کودکان باید اجتناب کرد. زیتون تلخ نیاز به آفتاب کامل دارد و در انواع خاکها به شرط آنکه عمق خاک کافی باشد قادر به رشد است، همچنین نیاز آبی زیتون تلخ پایین می باشد و درختی مناسب جهت جنگل کاری در مناطقی که سرمای شدید نداشته باشند، است روش تکثیر نیز از طریق کاشت بذر می باشد.
زیتون تلخ

• توت آمریکایی: توت آمریکایی درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۲۰ متر و دارای شاخه های خاردار می باشد. قسمت قابل توجه این درخت میوه های کروی شکل، نارنجی رنگ و شبیه به پرتقال آن می باشد که ظاهری چروک مانند دارند. میوه تلخ و غیرخوراکی است و به علت شیره سفیدرنگی که دارد بسیار چسبناک می باشد. توت آمریکایی به آفتاب کامل و خاک عمیق و معمولی نیاز دارد و نیاز آبی آن پایین می باشد. تکثیر این درخت از طریق کاشت بذر می باشد و موطن اصلی آن تگزاس است.
توت آمریکایی

• ارغوان: درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۵ متر می باشد. گل های ارغوانی رنگ آن در اوائل بهار و قبل از ظاهر شدن برگها نمایان شده به طوریکه شاخه ها یکپارچه گل می شوند. ارغوان در خاک های گچی و آهکی به خوبی رشد می کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی آن بسیار کم و به خشکی و کم آبی مقاوم است. این درختچه به راحتی از طریق کاشت بذر تکثیر می شود اما از طریق خوابانیدن در اوائل پاییز نیز قابل تکثیر است. چوب ارغوان بسیار قابل انعطاف است و از آن در تهیه سبد استفاده می شود.
ارغوان

• ابریشم مصری: درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۳ متر می باشد. گل های زرد رنگ ابریشم مصری با پرچمهای قرمز بلند که از گل خارج شده اند بسیار زیبا می باشند و از اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می شوند. ابریشم مصری در انواع مختلف خاک رشد می کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و در نیم سایه هم قادر به رشد می باشد. نیاز آبی بسیار کم و به خشکی و کم آبی مقاوم است. روش تکثیر این درختچه از طریق کاشت بذر می باشد و موطن اصلی آن آمریکای شمالی است.
ابریشم مصری

• خرزهره: خر زهره، درختچه ای همیشه سبز با حداکثر ارتفاع ۶ متر است. گل های سفید، قرمز و یا صورتی خرزهره از اوائل تابستان ظاهر می شوند، دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلدهی تا اواسط پاییز ادامه می یابد. این درختچه هرس پذیر است و می توان آن را به عنوان پرچین بکار برد. برگ های خرزهره، سمی هستند و باید از کاشت آن در محل بازی کودکان اجتناب کرد. خرزهره به آفتاب کامل نیاز دارد و به کم آبی مقاوم است، در انواع مختلف خاک هم می¬تواند رشد کند. این درختچه به سرمای زیاد، حساس است و در زمستان های سرد دچار سرمازدگی و خشک شدن شاخ و برگ میشود. تکثیر خر زهره از طریق قلمه و جدا کردن پاجوش های آن می‌باشد
خرزهره

• طاووسی: طاووسی، درختچه ای با حداکثر ارتفاع ۳ متر می باشد. شاخه ها در تمام طول سال سبزرنگ هستند و تعداد کمی برگ بسیار کوچک بر روی آنها دیده می شود. در اواسط بهار، گل های زرد رنگ این درختچه که دارای عطر بسیار تندی هستند ظاهر می شوند و تا حدود ۲ ماه دوام دارند. طاووسی در انواع مختلف خاک می تواند رشد کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی نیز متوسط می باشد. روش تکثیر طاووسی از طریق کاشت بذر است .
طاووسی

• گل ساعتی: پیچ ساعتی از پیچ های بالا رونده و خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۰ متر می باشد که در مناطق دارای زمستان معتدل، خزان نمی کند. دوره گل دهی از اوائل تابستان تا اوائل پاییز است. گل ها ترکیبی از رنگ های سفید، ارغوانی و آبی رنگ و میوه ها بیضی شکل و نارنجی متمایل به زرد و خوراکی می باشند. پیچ ساعتی، گیاهی دارویی است و تمام اندام های هوایی آن مسکن و آرام بخش هستند. این گیاه نیاز به آفتاب کامل دارد اما در شرایط نیم سایه هم رشد می کند، نیاز آبی نیز متوسط می باشد. تکثیر پیچ ساعتی از طریق قلمه در تابستان و یا خوابانیدن شاخه ها در بهار و پاییز است. موطن اصلی آن کشور برزیل می باشد.
گل ساعتی

• بداغ: بداغ، درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع حدود ۴ متر می باشد، برگ ها قبل از خزان، تغییر رنگ زیبایی دارند. گلهای سفید رنگ آن به تعداد زیاد و در کنار هم ظاهر می شوند، زمان ظهور گل¬ها، در اواسط بهاری باشد و دوره گلدهی حدود یک ماه است این درختچه به آفتاب کامل نیاز دارد و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود. تکثیر بداغ از طریق قلمه در اوائل تابستان و خوابانیدن شاخه ها در اوائل پاییز می باشد.
بداغ

• سدروس دئودار: سدروس از درختان سوزنی برگ همیشه سبز با حداکثر ارتفاع ۵۰ متر می-باشد. برگ¬های سوزنی شکل کوتاه آن به رنگ سبز روشن است و به تعداد زیاد از یک نقطه خارج می‌شوند شاخه¬های این درخت حالت طبقه ¬طبقه دارند و انتهای آنها، در این گونه از سدروس به سمت پایین، متمایل است. مخروط¬های درخت سدروس که در واقع میوه¬های این درخت و حاوی بذر آن هستند به صورت عمودی و ایستا بر روی شاخه¬ها ظاهر می¬شوند. سدروس برای رشد مطلوب به آفتاب کامل نیاز دارد و نیاز آبی آن بسیار بالا می باشد. تکثیر این درخت از طریق قلمه، پیوند و بذر صورت می پذیرد.
سدروس

2. گل‌ها و گیاهان فصلی و دائمی

• گل تکمه ای: تکمه ای، گیاهی یکساله تابستانه با حداکثر ارتفاع ۵۰ سانتیمتر می باشد، البته جدیداً ارقام پاکوتاه آن با ارتفاع ۳۰-۲۰ سانتیمتر نیز تولید شده است. گلها بنفش، سفید، صورتی، قرمز هستند و به صورت یک تکمه برجسته روی یک دمگل طویل قرار گرفته اند. دوره گلدهی از اواخر بهار تا اواسط پاییز می باشد. این گل از جمله گلهای خشک محسوب می شود بطوری که گلها پس از اینکه چیده شدند به همان حالت خشک می شوند. تکمه ای در محل های گرم رشد بهتری دارد و در مکانی آفتابی باید کشت گردد، نیاز آبی نیز کم می باشد. روش تکثیر از طریق کاشت بذر در اوائل بهار است و موطن اصلی این گیاه کشور هند می باشد.
گل تکمه ای

• ناز آفتابی: ناز آفتابی، گیاهی یکساله با حداکثر ارتفاع ۱۵ سانتیمتر می باشد و هر بوته آن ۴۰-۳۰ سانتیمتر روی زمین گسترش می یابد. گل ناز علاوه بر اینکه در انواع رنگهای صورتی، سفید، قرمز، نارنجی و زرد دیده می شود، دارای ارقام کم پر و پرپر نیز می باشد از این رو از تنوع بالایی برخوردار است. گلها هنگام عصر بسته می شوند و روزها با آفتاب کامل باز می شوند از این رو به آن ناز آفتابی می گویند این گیاه به کم آبی و خشکی بسیار مقاوم است و حرارت بالا را به خوبی تحمل می کند. دوره گلدهی ناز از اواخر بهار تا اواسط پاییز می باشد. این گیاه به راحتی با کاشت بذر تکثیر می شود، موطن اصلی ناز آفتابی کشور برزیل می باشد.
ناز آفتابی

• تاج خروس: تاج خروس از گیاهان فصلی و یکساله می باشد که ارتفاع ارقام مختلف آن ۷۰-۲۰ سانتیمتر است. گلها به شکل تاج خروس هستند و از این رو به این گیاه، این نام را داده اند، البته در برخی ارقام، گلها پرمانند هستند. ارقام پاکوتاه بسیار زیباتر هستند. زیرا گل جلب توجه بیشتری می کند و برگها و ساقه کمتر به چشم می آیند. گلها از اواخر بهار تا اواسط پاییز دوام دارند و دوره گلدهی بسیار طولانی است. تاج خروس برای گلدهی فراوان به آفتاب کامل نیاز دارد، نیاز آبی آن کم است و خشکی را می تواند تحمل کند. تکثیر آن هم از طریق کاشت بذر در اوائل بهار می باشد.
تاج خروس

• مروارید عسلی: مروارید، گیاهی یکساله با ارتفاع حدود ۱۰ سانتیمتر می باشد، گلها بسیار کوچک و در رنگهای سفید، بنفش و صورتی مایل به قرمز هستند. دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها از اردیبهشت ظاهر شده و تا اواخر پاییز دوام دارند. مروارید دارای بوی خوشی شبیه به بوی عسل می باشد از این رو به آن مروارید عسلی می گویند. این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد. مروارید، گیاهی بسیار مناسب برای استفاده در فلاورباکس ها است و تکثیر آن از طریق کاشت بذر در اوائل بهار می باشد.
مروارید عسلی

• گل جعفری: جعفری، گیاهی یکساله تابستانه با حداکثر ارتفاع ۶۰-۵۰ سانتیمتر است و دارای ارقام مختلف کم پر و پرپر می باشد. گلها زرد، نارنجی، سفید و در برخی ارقام کم پر دارای لکه های قهوه ای هستند. دوره گلدهی بسیار طولانی و از اواسط بهار تا اواسط پاییز می باشد. حذف گلهای خشک از روی بوته در طول دوره گلدهی به غنچه زایی بیشتر گیاه کمک می کند. برگهای این گیاه در صورت له شدن بوی بدی ایجاد می کنند. جعفری آفتاب دوست است و در مکانهای آفتابی رشد بهتری دارد. آبیاری هم به طور منظم باید انجام گردد. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر در اوائل بهار است و موطن اصلی آن مکزیک می باشد.
گل جعفری

3. گیاهان آپارتمانی

• سانسوریا: این گیاه نیاز به مکان پرنور دارد. در زمستان دمای هوا را تا ۱۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند، نیاز آبی آن کم است و باید قبل از هر آبیاری، خاک خشک شده باشد. نیاز رطوبتی نیز کم است و نیاز به آبپاشی برگها نیست. روش تکثیر از طریق تقسیم بوته و قلمه برگ می باشد. در رقم ابلق (حاشیه برگ ها، طلایی رنگ می باشد) در صورت استفاده از قلمه برگ، گیاه جدید سبز می‌شود.
سانسوریا

• دیفن باخیا: این گیاه در میزان متوسط نور قادر به رشد است، در زمستان دمای هوا را تا ۱۳ درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی پایین است و آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ساقه و ریشه می گردد. در تابستان نیز بهتر است هر روز برگها آبپاشی شوند، جهت نظافت برگها نیز هرماه یکبار برگها را با پارچه مرطوب می توان تمیز کرد. بهترین خاک برای این گیاه خاکبرگ و روش تکثیر از طریق قلمه ساقه می باشد.
دیفن باخیا

• شویدی (مارچوبه زینتی): این گیاه نور کمی نیاز دارد و تا کمی سایه را هم تحمل می کند. در زمستان دمای هوا را تا ۷ درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی پایین می باشد و بهتر است هر چند روز یکبار برگها آبپاشی شوند. روش تکثیر از طریق تقسیم بوته می باشد.
شویدی

• سینگونیوم: این گیاه در میزان متوسط نور قادر به رشد است و در زمستان دمای هوا را تا ۱۵ درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی متوسط است و در تابستان برگها را باید روزانه آبپاشی کرد. روش تکثیر از طریق قلمه ساقه می باشد.
سینگونیوم

• فیکوس بنجامین: این گیاه به مکان پر نور نیاز دارد در زمستان دمای هوا را تا ۱۳درجه سانتیگراد تحمل می کند، نیاز آبی متوسط می باشد و در تابستان بهتر است برگها روزانه آبپاشی شوند.
بنجامین

• اسپاتی فیلوم: این گیاه به مکانی با نور متوسط نیاز دارد و در تابستان بهتر است در مکانی نیم سایه قرار گیرد. دمای هوا را در زمستان تا ۱۶ درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی متوسط می‌باشد. در تابستان برگها بهتر است هر روز آبپاشی شوند. روش تکثیر از طریق تقسیم بوته می‌باشد.
اسپاتی فیلوم

• فیلودندرون: در این گیاه برگها به اشکال مختلف دیده می شوند، در برخی انواع برگها دارای بریدگی هستند و گیاه حالت بالارونده دارد که به آنها مونسترا می گویند و در برخی برگها شبیه به برگ انجیر هستند. این گیاه در مکان های کم نور قادر به رشد است و در زمستان دمای هوا را تا ۱۳ درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی متوسط می باشد و برگها را باید در تابستان، روزانه آبپاشی کرد.
فیلودندرون

• لیندا: این گیاه نیاز به مکانی پرنور دارد و در زمستان دمای هوا را تا ۱۵ درجه تحمل می کند. نیاز آبی متوسط می باشد و بهتر است در تابستان، هر روز برگها آبپاشی شوند (در اثر کمبود رطوبت محیط، نوک برگها می سوزد) روش تکثیر از طریق کاشت بذر می باشد.
لیندا

• آگلونما: این گیاه به نور کم نیاز دارد و در مکان های کم نور قادر به رشد است. دمای هوا را در زمستان تا ۱۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی تقریباً بالا می باشد و در تابستان بهتر است هر روز برگها آبپاشی شوند. بهترین خاک برای این گیاه خاکبرگ و روش تکثیر از طریق قلمه و تقسیم بوته می باشد.
آگلونما

• پاندانوس: این گیاه به مکانی پر نور نیاز دارد، در زمستان دمای هوا را تا ۱۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند، نیاز آبی تقریباً بالا می باشد و در تابستان بهتر است هفته ای یکبار برگها آبپاشی شوند. هر ماه یکبار نیز می توان جهت نظافت برگها، کمی شیرخوراکی را با آب ولرم مخلوط کرده وروی گیاه اسپری کرد. روش تکثیر از طریق بریدن پاجوشهای اطراف گیاه می باشد.
پاندانوس

• شفلرا: این گیاه به نور کم نیاز دارد و در مکانهای کم نور قادر به رشد است. در زمستان دمای هوا را تا ۱۷ درجه سانتیگراد تحمل می کند، نیاز آبی آن تقریباً بالا است و نباید خاک گلدان خشک شود، بهتر است در تابستان هر روز برگها آبپاشی شوند. روش تکثیر از طریق قلمه می باشد.
	شفلرا

• کاج مطبق: به یک مکان پرنور نیازدارد در زمستان دمای هوا را تا ۵ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند و نباید در یک اتاق گرم قرار گیرد.در تابستان به مکانی خنک نیاز دارد و نباید دما از ۲۵ درجه سانتیگراد بالاتر رود. نیاز آبی بالا می باشد و نباید خاک گلدان، خشک شود. در تابستان بهتر است هفته ای ۲ یا ۳ بار برگها آبپاشی شوند و از قراردادن گیاه در مکان گرم و خشک باید جلوگیری کرد.
کاج

• کروتن: این گیاه به مکانی پرنور نیاز دارد و در سایه برگ های رنگی آن، سبز می شوند. در زمستان دمای هوا را تا ۱۵ درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی بالا می باشد و همواره باید خاک گلدان مرطوب باشد در تابستان باید هر روز برگها آبپاشی شوند. بهترین خاک برای این گیاه مخلوطی از خاک برگ و ماسه می باشد. این گیاه نباید در معرض هوای سرد قرار گیرد زیرا در آن صورت، برگ های پایینی ریزش می یابند. روی تکثیر این گیاه از طریق قلمه ساقه می باشد.
کروتن
:تاریخ آخرین به روز رسانی
1391/07/15 04:42:00 ق.ظ